Čo ďalej?

V mocenskom zápase ťahá dnes Fico za kratší koniec. V uplynulých rokoch dokonale využil neschopnosť bývalej vládnej koalície udržať moc a pozíciu prenasledovaného, do ktorej ho zatlačila politická rétorika vtedajších vládnych predstaviteľov a prax z akejkoľvek ústavnej uzdy odtrhnutých orgánov činných v trestnom konaní. Vrátil sa k moci vo veľkom štýle.

Premeškal však veľkú príležitosť. Mohol sa poučiť a začať akoby nanovo. S veľkorysosťou a trpezlivosťou. Vsadil však na zlú kartu. Slovensko je malý štát a jeho prežitie, bezpečnosť, a napokon aj životná úroveň jeho obyvateľov, to všetko je životne závislé od našich vzťahov k prostrediu, v ktorom sa nachádza. Ak pomaly nevie prísť na meno Američanom, ktorí zásadne garantujú bezpečnosť celej západnej civilizácie, tak dramaticky oslabuje bezpečnosť tohto nášho kútika sveta. Keď svojimi vystúpeniami cielene provokuje Európsku úniu, tak píli onen konár veľkého európskeho stromu, na ktorom máme svoje hniezdo práve my. Pokiaľ poškuľuje po úspechoch vodcu nášho južného suseda, tak veľmi podceňuje jeho strategický politický zámer rozbiť trianonské usporiadanie strednej Európy. A ak sa cynicky spolieha, že tieto jeho postoje si vyslúžia vďačnosť v Moskve, tak mu trochu uniká realita, že Rusi neboli schopní za dva roky ostrej vojny vnútiť svoju vôľu ani Ukrajincom, papierovo oveľa slabším, ako je bývalá superveľmoc.

A tak dnes Fico svojim neohrabaným návrhom na zmenu trestného práva prehráva ten zápas, v ktorom bývali kedysi jeho politickí predchodcovia, boľševici, silní: boj o námestia. Výsledok je, že za tri mesiace sa mu fakticky nepodarilo prebrať moc v štáte. Sám sa vmanévroval do dilemy, že ustúpiť nemôže, ale nedokáže ani vyhrať. Lenže východisko z tejto spoločenskej ruvačky neprináša ani opozícia. Darí sa jej zadržiavať, ale ani náznakom nebuduje novú mocenskú architektúru. Vyspelejšiu, ako bola tá, čo tu vládla v minulom období. Preto sa tak veľmi usilujem presviedčať: dohodnite sa na Korčokovi! Bol by to dobrý začiatok. Funkcia prezidenta je mocensky významnejšia, ako sa na prvý pohľad zdá. A iného nevymyslíme.