Dve ponaučenia z toho, čo v Amerike dnes končí

Dnes končí mandát asi najkontroverznejšiemu prezidentovi USA. Podarilo sa mu postaviť proti sebe nielen vlastný národ, ale aj mnohých ľudí v iných štátoch, hoci by ich to vlastne tam ani nemuselo vzrušovať. Dokonca i na Slovensku. Myslím si, že by sme si z éry Donalda Trumpa mali vziať dve vážne ponaučenia. Jedna sa týka samotného fungovania demokracie a druhá našej bezpečnosti.

Po prvé, v demokracii rozhoduje väčšina. Matematická väčšina. Napriek tomu, v civilizovanej spoločnosti aj väčšina by mala rešpektovať menšinu. Alebo menšiny. Ak sa však začne presadzovať politický kalkul, ktorý vsadí na to, že súčet najrôznejších, i umelo vytváraných a neprirodzených menšín sa niekedy stane vyšším, ako je prirodzená väčšina národa, jeho nositeľ môže byť zdanlivo i dlhší čas úspešný. Ale skôr alebo neskôr to vždy povedie k nespokojnosti tej časti národa, ktorá v podstate tvorí jeho jadro. Prestane sa cítiť doma. Je potom už iba otázkou času, kedy sa nájde nejaký Trump, ktorý túto nespokojnosť premení na hnev, ba nenávisť a vyvezie sa na nej k moci.

Druhým ponaučením by pre nás mala byť skúsenosť, že Európska únia a ani Slovensko, nemôžu donekonečna počítať s tým, že ich bezpečnosť budú navždy v rozhodujúcej miere garantovať USA. Ak nebude Európska únia, ale i Slovensko, podstatne viac uvažovať nad tým, ako chrániť svoje národy v búrkach súčasného sveta, a investovať podľa toho vlastné sily a prostriedky, tak sa v Amerike raz nájde nejaký nový Trump a opäť postaví Európu pred dilemu zvyšovania závislosti alebo bezbrannosti.