Potrebujeme spojenectvá demokratických síl, ale musia byť prirodzené

Vždy som bol za to, aby demokratické politické strany vytvárali do volieb spojenectvá. Lebo viesť ľud i v demokracii vyžaduje autoritu a silu, ktorá je v demokracii odvodená od volebného výsledku. Malé strany veľa nedokážu. I ak sa dostanú do parlamentu. Aby však širšie volebné spojenectvá demokratických subjektov boli efektívne, aby im porozumeli voliči, musia to byť spojenectvá, ktoré budú prirodzené.

Pri vytváraní volebných spojenectiev neslobodno zabúdať, že aktuálna politika je dnes u nás v prvom rade bitkou osôb a ich klanov. Je plná démonizácie, ba až kriminalizácie (prinajmenej slovnej). Ideológia v tomto neľútostnom zápase je len jedným z jeho nástrojov. Namiesto toho, aby bol svet ideí zdrojom vízií pre súťaž, v ktorej si voliči vyberú tú svoju, v tej dnešnej ruvačke slúži ideológia skôr na diskreditáciu a nálepkovanie súperov a rivalov. A už vonkoncom nie je výrazom nejakého skutočného osobného presvedčenia konkrétnych účastníkov politickej hry. Preto sa dnes môže k ľavici, či ku konzervativizmu, alebo k liberalizmu prihlásiť naozaj hocikto. Bez ohľadu na to, či je svojim životom, alebo štýlom politiky, naozaj príkladom niektorého z týchto myšlienkových prúdov. Stačí, ak si osvojí nejakú, hoci aj pre verejný život úplne nepodstatnú tému, a povýši ju na kritérium svojej ideovej identity. Preto, ak sa niekto hlási k rovnakej ideológii, to ešte neznamená, že bude prirodzeným spojencom v budúcich voľbách, a to i napriek všetkému. čo sa dialo a čo robil, či robila roky pred nimi.

Spojenectvá do volieb nemôžu zafungovať ani pokiaľ ich hlavným zámerom bude iba zachraňovať nejaké osobnosti, či politické strany, aby preboha nevypadli z najvyššej ligy. Toto voličov nechytí za srdce.

Volebné spojenectvo bude efektívnym iba vtedy, ak voliči budú môcť uveriť, že im prinesie to, čo od budúcej politickej moci očakávajú pre svoj vlastný život. A pre našu spoločnú budúcnosť. Vytvárať takéto efektívne prirodzené volebné spojenectvá, to vyžaduje veľa práce, vytrvalosti, vysvetľovania, a to tak do vnútra politických strán, ako aj, a hlavne, voličom. Vytvoriť dobré volebné spojenectvo, to chce veľký kus politického majstrovstva. Nestačí to, čo by chceli, dnes ešte dôležití hráči. Až voľby ukážu, či nimi zostanú. A o tých rozhodujú zatiaľ ešte voliči. Vážme si to, a robme všetko pre to, aby to tak zostalo. Majme to prosím na pamäti!