Joe Biden a dračie zuby

Včera neskoro večer som pozeral prvú tlačovú konferenciu amerického prezidenta k voľbám do Kongresu. Bol uvoľnený, optimistický, nikoho nedémonizoval, nič z toho, čo hovoril nebolo nenávistné, a hoci jasne pomenoval svoje priority, pozval i svojich súperov ku spolupráci v tom, v čom je ich záujem na dobrej budúcnosti Spojených štátov a sveta, spoločný s jeho záujmom.

Nemusíme súhlasiť so všetkými jeho programovými cieľmi. Ale spôsob, ako sa hovorí o tom, čo chcú ľudia zodpovední za osudy svojej krajiny dosiahnuť, je pre spoločnosť niekedy ešte významnejší, než obsah ich programu. Lebo ten, kto na podporu svojich zámerov vyvoláva v masách ľudí nenávisť, závisť, či túžbu po pomste, zasieva do pôdy svojej domoviny dračie zuby. Bidenovo vystúpenie bolo v čase, keď ešte nevieme, ako voľby dopadli. Prezident od ich výsledku nie je priamo závislý, lebo americký ústavný systém prísne oddelených mocí nevyžaduje pre výkonnú moc dôveru v parlamente, a teda väčšinu. Ale keď ju získa strana, ktorá je v opozícii voči prezidentovi, pokiaľ má štát fungovať dobre, bude treba hľadať cestu k dialógu. Ku kompromisom a dohodám, ktoré sú základom demokratického života pluralitnej spoločnosti. Druhou alternatívou je prehlbovanie rozdelenia spoločnosti, ktoré je cestou k občianskej vojne. V prvom kroku ešte studenej. Preto bolo šikovné, že Biden vystúpil ešte kým sa hlasy spočítavajú, ale už i z priebežných výsledkov je jasné, že republikáni to v Amerike neprevalcujú tak, ako predpokladali. a ako sa na to už tešil jeho rival. Zrejme vyhrali, ale ak, tak tesne.

Premýšľam o tom nielen preto, lebo všetko, čo sa deje v USA sa týka i sveta, v ktorom žijeme, ale aj preto, lebo i u nás nemáme núdzu o rozsievačov dračích zubov. Skôr sa nám tak trochu míňajú takí, čo ešte vedia podať ruku. Mimochodom i v tej gréckej báji o dračích zuboch si tí poslední piati zabijaci, ktorí z nich vzišli a všetky krvavé zápasy prežili, napokon museli podať ruky. Len sa mohli ušetriť tie potoky krve, čo museli pretiecť, aby tak napokon učinili! Americký prezident včera povzbudzoval k lepšej alternatíve.