Príprava kresťanských demokratov na návštevu pápeža (26) Ľudové hnutia

Pápež František minulú nedeľu povedal, že návštevu Slovenska zakončí veľkou ľudovou slávnosťou Sedembolestnej Panny Márie. O ľudovej zbožnosti a o ľudových hnutiach hovorieva často a o protiklade nedokonalého, ale úprimného konania ľudu oproti pyšnému a často pokryteckému elitárstvu píše i vo svojej najnovšej encyklike. Zamyslenie č.26.
 
“V tejto dobe môžu byť ľudové hnutia zdrojom mravnej energie, potrebnej k revitalizácii našich stále viac pokrivkávajúcich a ohrozovaných demokracií,” napísal František v predhovore ku knihe “Vpád ľudových hnutí” v auguste 2019. Podľa pápeža sa v globálnej spoločnosti, ktorá sa stále viac vzďaľuje od etiky, ľudové hnutia môžu stať protiliekom na populizmus i na politiku zameranú čisto na vonkajší efekt, pretože prebúdzajú občiansku účasť, vnímavosť a náklonnosť. “Ľudové hnutia, sú výrazom toho, ako sa ´sila nás´ stavia proti ´egoistickej antikultúre´…” píše v úvode k vyššie uvedenej knihe s podtitulom “Rerum novarum našej doby” Svätý Otec.
 
Myslím si, že veľké ľudové hnutia sme zažili aj my, a to pri nenásilnom zakončení éry komunistickej diktatúry v novembri 1989, ale aj po násilnej smrti novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. A trochu neskromne si myslím, že z veľkého ľudového hnutia odporu voči neslobode sa kedysi vynorilo a zorganizovalo KDH. Bohužiaľ nám tieto veľké ľudové vzopätia, ako skutočné hnutia, dlho nevydržali. Ale František si tu v srdci Európy od tejto našej skúsenosti asi veľa sľubuje. A naznačuje, že nielen pre nás, ale i pre Európu a svet. Nesklamme ho v tom!