Stabilné demokratické prostredie môžu vytvoriť len stabilné politické strany

Stabilné demokratické prostredie môžu vytvoriť len stabilné demokratické politické strany. Preto, keď odovzdávame vo voľbách svoj hlas, myslime aj na to! Veľa z toho, čo sa nám právom nepáči v našom verejnom živote má totiž svoje korene práve v tom, že sa ho vždy na čas zmocnia rozličné politické améby, ktoré si v podstate pre svoje osobné potreby vytvárajú ambiciózni mužovia a ženy, čo chcú urobiť kariéru. Tieto améby spravidla zažiaria, a kým ich vodcovia majú energiu, tak vedia byť dominantnými politickými hráčmi. Keď však ich zakladatelia energiu stratia, alebo odídu, ich politické výtvory odumierajú.

Mnohí moji inteligentní priatelia to vidia a aj to uznajú. Ak im však poviem, že by bolo dobre povzbudiť a posilniť štandardnú stranu, akou je KDH, tak ohŕňajú nos. Vravia, že jeho vedenie je nevýrazné, ideovo plytké, stratilo kontakt s veľkou politikou a súčasnou dobou, pripomínajú skutočné i domnelé hriechy minulosti, či nedokonalosti jeho mnohých funkcionárov. A iste majú v mnohom aj pravdu. Viacerí z nich preto v minulých voľbách volili Kiskov projekt. Prešli však tri roky, a čo z neho zostalo! A akúže brázdu tento politický útvar vyoral v slovenskej histórii? A čo z neho asi tak môže zostať, keď z jeho paluby všetci ujdú a on sa ocitne mimo parlamentu? Absolútne nič. Je to symbol biedy nášho politického systému.

Môj hlas už dvakrát prepadol. Štve ma to, ale svoju voľbu v zásade neľutujem. Strana, ktorej som svoj hlas dal prežila i dvojnásobný neúspech. A to i napriek svojej nedokonalosti. Lebo má oveľa hlbší základ. O ten mi šlo, a myslím si, že je to dobrá investícia. Asi na dlhšiu trať, ale stabilita sa dá nastoliť len na niečom, čo má potenciál, ktorý presahuje jedny voľby. Konrad Adenauer, zakladateľ CDU, ktorá sa v kritickej chvíli stala motorom záchrany Nemecka a neskôr i motorom Európy, svojho času povedal: “Politické úspechy sa môžu z vedomia ľudu vytratiť. Čo ale pretrváva a pôsobí ďalej, to je sila postoja, za ktorým stojí idea.” Takéto strany veľmi potrebujeme.