Pred vyhlásením parlamentných volieb

Budúci týždeň by mal predseda parlamentu vyhlásiť voľby do Národnej rady Slovenskej republiky. Je to ústavný akt, od ktorého sa potom odvíja časový harmonogram rozličných úkonov a štádií predvolebného procesu. Som rád, že som na čele rezortu, ktorý väčšinu týchto úkonov organizuje, alebo pri nich pomáha, môžem na to dohliadnuť a o všetkom informovať verejnosť. Na tom, aby každý občan mohol slobodne rozhodovať o našej budúcnosti mi veľmi záleží. Lebo slobodné voľby sú fundamentom môjho politického presvedčenia. Zažili sme dobu, keď takými neboli a pamätáme sa, ako nedôstojné to bolo. Som rád, že spoločenské udalosti na prelome rokov 1989 a 90 tento základ demokratického života štátu priniesli, a bola to naozaj revolučná zmena. Vážme si ju a chráňme!

Neberiem námietky ľudí, ktorým sa nepáči, že hlas každého má v tejto rozhodujúcej chvíli rovnakú váhu. Súhlasím s argumentom múdreho rakúsko-amerického filozofa Karla Poppera, ktorý upozorňuje, že vzdelaní a vplyvní ľudia majú v spoločnosti aj tak oveľa väčší vplyv, lebo píšu knihy, hovoria do médií, organizujú sa v politických stranách a majú desiatky ďalší príležitostí, ako ovplyvňovať verejný život. Aby to ale bol náš spoločný život, musí mať každý, aj ten najmenší, istotu, že jeho, či jej hlas zaváži. To sú slobodné voľby. Verím tomuto gruntu demokratického života ľudu a budem dôsledne strážiť, aby ani v roku 2023 nikto nemal ani najmenšiu príležitosť ho narušiť.

A ešte jednu poznámku považujem za potrebné napísať. Ničím nevyprovokované vyplakávanie o údajnej príprave manipulácie s hlasmi voličov zo strany ľudí, ktorým neprekážalo, že sme tu štyri desaťročia pred rokom 1989 slobodné voľby nemali, ľudí, čo si ani nevšimli ten dramatický okamih, keď sme ich spoločne, veľká časť národa, nastolili, ma fakt nezaujíma. Veď im na tom, aby voľby boli naozaj slobodné v skutočnosti predsa nikdy ani trochu nezáležalo. Im ide iba o moc.