Pokračovanie úvah o pápežových slovách, ktoré adresoval predovšetkým politikom (12) Politike musí ísť najskôr o spravodlivosť a vládu zákona, a až potom o ekonomiku

Pápež František vo svojom príhovore k predstaviteľom verejného života upozornil ďalej na to, že v politika by sa nemala zredukovať iba na akýsi vrcholový ekonomický manažment krajiny. “Po tvrdých mesiacoch pandémie očakávame… vytúžený nový štart ekonomiky, ktorému napomáhajú plány obnovy Európskej únie. Je tu však riziko, že sa unáhlime, a že podľahneme pokušeniu na tom zarobiť. To vyvoláva prechodnú eufóriu, ktorá namiesto spájania rozdeľuje. Naviac samotné oživenie ekonomiky nie je dostačujúce vo svete, kde sme všetci prepojení, kde všetci obývame strednú zem…” povedal a pokračoval pekným obrazom: ” …oslovuje ma typický spôsob slovanského privítania, pri ktorom sa návštevníkovi ponúkne chlieb a soľ. Chcel by som sa teraz inšpirovať týmito jednoduchými a vzácnymi darmi…Chlieb, o ktorom hovorí evanjelium, sa často láme. Je to silné posolstvo pre náš spoločný život: hovorí nám, že skutočné bohatstvo nespočíva v zväčšovaní množstva toho, čo máme, ale v delení sa rovnakým dielom…” hovoril František ďalej.
 
Treba asi zdôrazniť, že mu tu celkom zrejme nešlo o akési ekonomicko-sociálne rovnostárstvo. Politike by malo ísť aj (a často predovšetkým) o hodnoty, ktoré nemajú povahu ekonomickej užitočnosti. O hodnoty, ktoré nie sú a nesmú byť predmetom trhovej mentality. “Nalámaný a rovnakým dielom rozdelený chlieb pripomína význam spravodlivosti…, ktorá nikdy nie je na predaj. A aby spravodlivosť neostala abstraktnou ideou, ale aby bola konkrétna ako chlieb, treba viesť dôrazný boj proti korupcii a predovšetkým podporovať a presadzovať zákonnosť.” I v zmysle týchto Františkových citlivo prednesených, ale vážnych slov si myslím, že ten protikorupčný étos, ktorý rozhodol v minuloročných voľbách, svedčí o zdravom úsudku slovenských voličov. Na druhej strane, do reálneho života spoločnosti sa musí premietnuť naozaj tak, ako káže ústava a zákon. Inak z neho zostane zmrzačená, tragikomická karikatúra. Premení sa na ľúty zápas politických klanov, ktoré budú chcieť pôvodne ušľachtilé zámery, každý po svojom, využiť vo svoj prospech. Bolo by dobre, keby kresťanskí demokrati tomu, čo sa v týchto súvislostiach deje, lepšie porozumeli. A prihlásili sa k láskavým slovám Svätého Otca, že so spravodlivosťou sa nekupčí. Ani ekonomicky, ale ani politicky.