Nepriateľ bez tváre

OLYMPUS DIGITAL CAMERAČo tým asi chcel dosiahnuť ten, kto odpálil raketu na civilné malajzijské lietadlo plné ľudí, ktorí s jeho zápasom nič nemajú? Podľa mňa presne to, čo sa teraz deje. Rusko, Ukrajina a Západ sa vzájomne obviňujú, napätie vo svete rastie a Ukrajina, osobitne jej východná časť, sa stáva po všetkých stránkach vojnovým územím. Komuže to môže vyhovovať? Ukrajina a Západ tvrdia, že Rusku, pretože ono si brúsi zuby na územia, kde žije silná ruská komunita, a preto má záujem na destabilizácii novej politickej moci Ukrajiny. Lenže rozhodnutie o zostrelení civilného lietadla, ktoré pokojne letí štandardným leteckým koridorom, je čosi tak brutálne, že podozrievať z neho Kremeľ by znamenalo, že Rusko chce priamu konfrontáciu so Západom. I keď je zjavné, že Putin v posledných rokoch do armády investoval, na totálny zápas so zvyškom sveta nemá ani ekonomickú, a ani vojenskú silu. Preto sa teraz uchyľuje k trápnemu obviňovaniu Ukrajiny, že zodpovednosť za zostrelenie nesie ona. Ibaže to by v Kyjeve všetci padli na hlavu. Okrem toho, práve ukrajinská vláda nemá kontrolu nad územím, kde sa nešťastie stalo. Skúsme sa však zamyslieť, pre koho by bolo nepríjemné, keby sa bolo Rusko so Západom a s novým vedením Ukrajiny predsa len nejako dohodlo? Kto tomu bude všetkými prostriedkami brániť? Sú to ozbrojení grázli, ktorí žijú z konfliktu. Získavajú z neho zbrane, materiálne zabezpečenie a hlavne pocit moci. Kontrolujú územie, na ktorom operujú, sú anonymní a nezastavia sa pred ničím. Je to nepriateľ všetkých, bez tváre a totožnosti. Takýto zákerný nepriateľ je najväčším nebezpečenstvom pre život ľudstva na začiatku tohto storočia. Kým si to Rusko, ale aj západné štáty neuvedomia a neprestanú s takýmito ozbrojenými bandami počítať pri presadzovaní svojich záujmov, nebude na svete bezpečne. A samozrejme nebudú potrestaní ani vrahovia, čo celkom cynicky a vedome zabili nevinných ľudí v malajzijskom lietadle.

Pretože tí, čo kontrolujú územie, kde sa nešťastie stalo, mali dosť času, aby odstránili všetko, čo by ich mohlo usvedčiť. Okrem toho sa môžu spoľahnúť na to, že Rusko je už natoľko v závese svojej politiky voči Ukrajine, že svojich „spojencov“ nepodrazí. Radšej bude fabulovať konšpiračné obvinenia, odvádzajúce pozornosť od skutočných páchateľov. A neverím ani v možnosť omylu. Civilné lietadlo, ktoré letí na svojej riadnej linke, si nemôže zmýliť nikto. Ani od vyšetrovania nehody si veľa sľubovať nemôžeme. Ono môže preukázať iba to, čo je vlastne už jasné: že lietadlo niekto zostrelil. Nemôže však zistiť, kto stlačil spúšť. To by museli spolupracovať tí, čo to urobili.

Polovojenské jednotky, inak povedané ozbrojené bandy kadejakých dobrodruhov alebo fanatikov, sa stávajú najnevypočítateľnejšou bezpečnostnou hrozbou súčasného sveta. Niežeby ony nejestvovali už v minulosti. Lenže sú tu dva nové faktory. Kedysi banditov a lúpežníkov posielali štandardné štáty na šibenice, a pred tým mali i oni určitý rešpekt. Okrem toho dnes dosiahla ničivá sila zbraní, ktoré dokážu obsluhovať aj nevycvičení primitívi taký stupeň, že môžu ohrozovať i celé regióny. Alebo zostreliť lietadlo v desaťkilometrovej výške.

Najväčším problémom však je, že súčasné štáty, namiesto toho, aby s týmto nebezpečným javom bojovali, zahŕňajú využívanie polovojenských bánd do svojich politických kalkulácií. Už v čase, keď Rusi okupovali Afganistan, vyzbrojovali Američania afganských mudžahedinov, a potom sa divili, keď títo napokon získanú silu obrátili proti nim.

Zápas o to, do ktorej sféry bude v budúcnosti patriť Ukrajina je štandardným geopolitickým zápasom. Je prirodzené, že sa tu krížia záujmy Západu i Ruska. História pozná stovky príkladov takýchto konfliktov. Niektoré sa podarilo vyriešiť elegantne, bez násilia, iné (a väčšinou to tak býva) dopadli v prospech toho, kto preukázal väčšiu silu, výdrž alebo šikovnosť. Najhlúpejšie, a zároveň pre všetkých najnebezpečnejšie je ponechať vývoj udalostí na zápas anonymných bánd, ktorých skutočné záujmy bývajú na míle vzdialené od samotnej podstaty konfliktu. A ešte ich vyzbrojovať a obhajovať. V tom si dnes Rusko na Ukrajine píli kmeň svojho vlastného duba, na škodu všetkým, hlavne však sebe. To nie je moderný spôsob vedenia vojny, ako to niektorí nazývajú. To je vyzbrojovanie hrdlorezov, ktorí napokon podrežú hrdlo i tým, čo ich vyzbrojili. A nikto nebude vedieť, o čo im ide a kto to je, lebo sú bez tváre.

Ak svetové spoločenstvo neskoncuje s vyzbrojovaním a podporou polovojenských anonymných bánd, ak proti nim nebude účinne a globálne bojovať, tak sa môžeme dočkať, že nabudúce zostrelia lietadlo i nejakí bojovníci bez tváre aj nad západnou Európou. Alebo vyhodia do vzduchu atómovú elektráreň. Svet nie je dokonalý, ale nepripusťme, aby sa rozsypalo i to, čo v ňom ako tak funguje!