Návrat KDH do parlamentnej politiky vyžaduje predovšetkým zhromažďovať, nie rozhadzovať

BačaBratislavská krajská rada KDH včera vylúčila môjho dlhoročného spolubojovníka Jozefa Baču z KDH. Skutočným dôvodom boli nepochybne jeho kritické články v internetovom časopise NNC. Boli kritické voči pomerom v hnutí, a osobitne v okresnej organizácii Bratislava I. Toto rozhodnutie krajskej rady, priatelia, nie je cesta k oživeniu a posilneniu KDH!

Kritika je v demokratickom prostredí posvätnou hodnotou. Spravidla sa vždy niekomu nepáči. Veď čo by to bola za kritika, s ktorou by boli všetci spokojní? Niektorí možno namietajú, že kritizovať sa smie, ale len potichu, tak, aby sa o tom nedozvedela verejnosť, lebo nám to škodí. Ibaže, ak stojíme o hlasy verejnosti, tak by sme sa pred ňou nemali ukrývať. Iní zasa môžu konkrétnu kritiku vnímať ako nepravdivú, nespravodlivú alebo inak nenáležitú. V demokratickom prostredí je v takom prípade potrebné sa ozvať, a povedať vlastnú verziu. Obhájiť si svoje, ak vnímame kritický hlas ako nespravodlivý. Nie umlčať. Tam, kde sa kritici posielajú mimo ihrisko, tam už ducha slobody nieto.

Vždy keď som vo svojom okolí videl, že sa niekomu deje krivda, cítil som potrebu sa ho zastať. A zastal som sa aj niektorých ľudí, čo ich niekedy dosť „sekernícka“ kritika Jozefa Baču zasiahla, podľa mňa, nespravodlivo. Nie preto, lebo by nemohli urobiť chybu, ale preto, lebo sú to statoční ľudia. A aj takí robia chyby. Preto som tiež prestal pravidelne prispievať do NNC. Teraz sa ale musím zastať Jozefa Baču. Je to aktívny a zapálený človek a takých práve vo verejnom živote potrebujeme. Vylúčenie z KDH je nenáležité a nespravodlivé voči nemu a škodlivé pre našu spoločnú vec. Pre KDH.

Návrat KDH do parlamentnej politiky vyžaduje predovšetkým zhromažďovať, nie rozhadzovať. Získavať ľudí, nie ich odstreľovať. A získavať, znamená presvedčiť. KDH potrebuje nájsť cestu aj k ľuďom, ktorí sa vo voľbách tento krát už rozhodli dať svoju dôveru a hlas niekomu inému. A samozrejme, predovšetkým udržať si tých, ktorí mu svoje hlasy ešte dali. Vylúčením aktívneho, ale nepohodlného člena sa bratislavská krajská rada vydala opačným smerom. Zbaviť sa ľudí, ktorí sa nám zdajú nepohodlní, s ktorými si azda nerozumieme, môže byť pre niekoho príjemné, ale priatelia, kto potom s takouto politikou ešte v KDH zostane? Kto ho bude voliť?

Malicherné vnútorné zápasy nám dôveru ľudí nenavrátia. Podľa môjho názoru ešte je čas na obnovu kresťanskej demokracie aj v rámci KDH. Ale je to najvyšší čas.